• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 04 Ağustos 2009
  • 0

openfiler ağ ayarları

openfiler kurulumumuzu yaptıktan sonra öncelikli olarak girip bir ağ ayarlarını yapalım. Ethernet kartlarımıza doğru adreslerden ulaşalım.

openfiler-network-ag-ayarlari-01

https://192.168.1.1:446 adresinden giriş yaptım. Sizdeki ip adresi farklı olacaktır. 446 portunu kullanıyor. Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi kullanıcı adımız openfiler, parolamız password.

openfiler-network-ag-ayarlari-02

Açılışta status ekranı ile karşılaşıyoruz. Burada disklerin durumunu, bellek durumu ve sistemle ilgili bilgiler bizi karşılıyor. Resimden gözüktüğü gibi belleğimiz epey dolmuş.

openfiler-network-ag-ayarlari-03

Ağ ayarlarımızı yapmak için üst taraftaki System sekmesine geçelim. Açılan pencerede alt kısımda Network Interface kısmında bağlı ethernet kartlarımız gözüküyor. Bizim sistemimizde eth0 ve eth1 var. Biz eth1 olan ethernet kartımızın ip sini DHCP yerine elle verelim. Configure düğmesine basıyoruz.

openfiler-network-ag-ayarlari-04

Buradan static seçip devam edelim.

openfiler-network-ag-ayarlari-05

Ağ adreslerimize uygun ipyi verdikten sonra onaylayalım.

openfiler-network-ag-ayarlari-06

Konfigurasyon güncellendi. Return to… düğmesine basınca ekran tekrar system menüsüne dönecek.

openfiler-network-ag-ayarlari-07

Artık eth1 kartımız yeni ipsini aldı.

  • 04 Ağustos 2009 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.

Yazar: Bahattin Arıcı

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?