Kapat
Tema 4 views 0

WordPress Tema Yapısı 8: Kodlarınızı ve Sayfa Düzeninizi Doğrulatmak

Kodlarımızda herhangi bir hata olup olmadığını denetlemek amacıyla Validate/Validating/Validation yani doğrulatma işlemleri yapabiliriz. Bunun için hem kodlarımız hemde style.css dosyamızı doğrulatmamız gerekebilir. XHTML Validator ve CSS Validator sitelerini kullanabiliriz.

Bu ne işimize yarabilir? Kodlama kısmında bir problemimiz olabilir. Kapatmadığımız bir etiket olabilir. Yada div kodlarında yanlış bir kodlama olmuş olabilir. Bu bize ne gibi bir sonuç çıkarır? Belki sayfa görünüşünde problem olmayabilir. Fakat arama motorları sayfanızı sıralarken, içeriğine bakarken kodlama yanlışı nedeniyle yanlışlık yapabilir. Bunun önüne geçmek için sayfamızı baştan düzenli tutmalıyız.

Bu dersimiz fazla uzun olmayacak. Tarayıcımızdan sayfamızı çağıralım. Kaynağı Görüntüle yapalım. Açılan kaynak dosyalarımızdaki tüm yazıyı seçelim. Bunun için Ctrl + A tuşundan yada Düzenle > Tümünü seç menüsünden kodlarımızın tamamını seçelim. Bu seçtiğimiz kodlar bizim yazdığımız kodlar değil sayfada gözüken wordpressin kendi oluşturduğu kodlar. Sonuçta arama motorları bunu görecek. Tümünü seçtikten sonra Ctrl + C ile hafızaya alalım.

XHTML Validator sitesini yeni bir sekmede açalım. Validate by Direct Input menüsünü yukarıdan seçelim. Açılan sayfadaki metin kutusuna Ctrl + P ile tüm kodları yapıştıralım.

wordpress-tema-yapisi-08-01

Check butonuna basın. Eğer sonuç mesajı yeşil olarak gelirse sorun yok demektir.

wordpress-tema-yapisi-08-02

 

Kaynak: http://www.wpdesigner.com/2007/03/08/wp-theme-lesson-8-how-to-validate/

Avatar

{bahattin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir