Kapat
VMware 49 views 2

VMware ethernet kartları fiziksel bağlantıları ayarlamak

VMware üzerinde sanal sistemler kurduk. Bu sistemlere birden fazla ağ bağdaştırıcı tanıttık. Bu bağdaştırıcıların bazılarını farklı switchler üzerine işlem yapmasını istiyoruz. Yada fiziksel ethernet kartlarıyla sanal ethernet kartlarının aynı olmasını istiyoruz.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-01

Bunun için VMware server başlığındaki Manage Virtual Network programına giriyoruz. Ağ ile ayarlarımızı burdan yapıyoruz.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-02

Burda Host Virtual Network Mapping sekmesinde VMware ağ bağdaştırıcısı olarak gözüken 10 bağlantı mevcut. Bu sekmeden fiziksel bağdaştırıcılar ve sanal bağdaştırıcıların arasında bağlantı kuruyoruz.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-03

Ben şu anda VMnet3 bağlantısı için Realtek RTL8139 ethernet bağlantısını seçiyorum.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-04

VMnet4 içinde TAP-Win32 bağlantısını seçtim. Buradaki seçtiklerim benim Windows altında kullandığım ağ bağdaştırıcıları. Sizde de bu bir veya birden fazla olacaktır. pfSense kurulumu gibi birden fazla ağ bağdaştırıcı isteyen sistemler için iki ethernet kartı kullanabilirsiniz.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-05

Daha sonra VMware Web Access kısmına giriyoruz. Buradan sanal makinemizin (pfsense) Ağ bağdaştırıcıları kısmına girip Edit ile Ethernet kartı üzerinde düzenleme yapıyoruz.

vmware-ethernet-fiziksel-baglantilari-ayarlamak-06

Network Adapter 1 için Bridged yerine az önce ayarlarını yaptığımız VMnet3 ile VMnet4 buraya geldi. Bunlardan birini seçebilirsiniz.

Bu yazımızda ethernet kartlarını fiziksel olarak birbirinden ayırdık. Fiziksel sistemimizde birden fazla ağ bağdaştırıcı kullanıyorsak bu şekilde sanal kartları fiziksel kartlara bağlantısını da yapmış oluyoruz.

Avatar

{bahattin}

“VMware ethernet kartları fiziksel bağlantıları ayarlamak” üzerine 2 yorum

  1. Avatar faruk dedi ki:

    hocam ellerine sağlık tam aradığım bir konuydu fakat vmware workstation 7.0 kullanıyorum onda virtual network editor var vmnet2 yi bridged konumuna getirmek istediğimde “Cannot change network to bridged: There are no un-bridged host network adapters.” hatası veriyor

  2. Avatar unal dedi ki:

    Selam, Benim cok ciddi bir sorum olcak!!!
    Ethernet karti uzerinden baglantiyi takip edebilir miyim ? Hangi server a baglandigi hangi portlari kullandigi gibi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir